0212 657 08 43    
Blog
◄ Çin Tuzu-Mono Sodyum Glutamat Zararları-MSG Zararları

◄ Blog Sayfasına Dön

Çin Tuzu-Mono Sodyum Glutamat Zararları-MSG ZararlarıBu sayfada Çin Tuzu-Mono Sodyum Glutamat-MSG nin Zararları hakkında bilgiler içermektedir.
1--Çocuk Endokrinoloji ve Neonatoloji Uzmanı Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, cips başta olmak üzere bazı gıdalarda kullanılan Çin tuzunun, beyinde gıdaya karşı aldatmaca geliştirerek, özellikle çocuklarda bağımlılığa neden olduğunu söyledi.
2--İHA'nın haberine göre; Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, Çin lokantalarında çok kullanılması nedeniyle Çin tuzu olarak tabir edilen ‘monosodyum glutamat’ maddesinin, tadının çok güzel olduğunu intibaı vererek ,aynı zamanda beyindeki glutamat reseptörlerini uyararak, gıdaya karşı bağımlılık geliştirdiğini ifade etti.
3--Çin tuzu, Çin lokantalarının yanı sıra fast food restoranlarında ve gıdayı uzun süre saklayabildiği için tavuk, et bulyonları; sosis, salam gibi şarküteri ürünleri; sos tabletleri ve cipslerde çokça kullanılmakta.
3.1--Herhangibir lokantada yedeğiniz çorba-sulu yemek vs bir yemekte bu tuz rahatlıkla kullanılmakta. Yemeğin ardından çektiğiniz rahatsızlıkta bu tuzun etkisi olabilir.
4--Çocuklardaki cips bağımlılığının nedeninin ‘sodyum glutamat’ maddesi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kurtoğlu, maddenin çocuklarda daha fazla olmak kaydıyla yetişkinlerde de,
Çin Tuzu-Mono Sodyum Glutamat-MSG nin Zararları:1--tip-2 diyabet,2--kalp-damar hastalıkları,3--tansiyon yüksekliği,4--şişmanlık,5--sürekli uyku hali;6--astım,7--epilepsi krizlerini tetikleme durumları8--yorgunluk,9--halsizlik,10--akciğerde sıkışma hissi,11--kalp çarpıntısı gibi hislere neden olduğuna dikkat çekti.
5--Prof. Dr. Kurtoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “En son Hindistan’da yapılan bir deneyde, ‘monosodyum glutamat’ maddesiyle birlikte çay şekeri yani ‘sükroz’ ile beslenen farelerde tip-2 diyabet geliştiği, damarların bozulduğu ve özellikle hafızanın olumsuz etkilendiği gösterilmiştir.”
6--Çocuklarda gıdaya karşı bağımlılık gelişmesinde en fazla görevin ebeveynlere düştüğünü dile getiren Prof. Dr. Kurtoğlu, “Bütün anne babalara, Çin tuzunun içerdiği gıdaları hem evlerinden hem de dışarıda yemek yerken kaçınmalarını ve çocuklarında küçük yaştan itibaren bu gıdalarda bağımlılık oluşmaması için, içinde bu maddenin bulunduğu gıdadan çocuklarını uzak tutmalarını tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı.


Kaynak:  haberturk.com